شیشه سکوریت

شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چیست؟ وقتی در مورد شیشه سکوریت صحبت می کنیم، اولین چیزی که به ذهن می رسد، دوام شیشه است. در حالی که شیشه های زیادی وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید، مزیتی در مورد شیشه سکوریت وجود دارد که آن را بهترین گزینه از بین سایرین می کند.

از محافظت از وسایل روزمره گرفته تا پنجره‌ها و پنل‌های کارآمد مسکونی، به شیشه‌های سکوریت تمام آن ها را در بر میگیرد. اما شیشه سکوریت دقیقاً چیست و چگونه ساخته شده است که چنین دوامی داشته باشد؟

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت یک شیشه معمولی است که برای دستیابی به استحکام خود، فرآیند های متعددی شامل مواد شیمیایی و حرارت را پشت سر گذاشته است. این شیشه چهار تا پنج برابر سخت تر از شیشه استاندارد یا آنیل شده، ساخته می شود.

شیشه سکوریت از هر شیشه دیگری، ایمن تر است. هنگامی که شیشه سکوریت می شکند، بر خلاف تکه های بزرگ شیشه های شکسته معمولی، تنها به تکه های سنگریزه بی ضرر کوچک خرد می شود.

بیشتر بخوانید در مورد شیشه سکوریت:

مزایا و معایب شیشه استخر یا استخر شیشه ای

نصب حرفه ای انواع شیشه حمام 24 ساعته

ساخت شیشه سکوریت

ابتدا شیشه به شکل و اندازه دلخواه بریده می شود. سپس از نظر عیوبی که ممکن است باعث شکستگی در آینده در طول فرآیند تمپر شوند، بررسی می شود. سپس از ساینده ها برای صاف کردن لبه های تیز قبل از عملیات حرارتی استفاده می شود.

تصویر-شیشه-سکوریت-8511

فرآیند عملیات حرارتی شامل یک اجاق حرارتی است که در آن شیشه تا بیش از 600-620 درجه سانتیگراد گرم می شود. پس از گرم شدن، فرآیند کوئنچ  انجام می شود که برعکس فرآیند اول است. شیشه از طریق هوای پرفشار خنک می شود که از نازل های مختلف به سطح شیشه می ریزد.

این فرآیند خنک ‌سازی باعث می‌شود سطح بیرونی آن تحت فشار قرار گیرد، در حالی که مرکز آن در کشش باقی می‌ ماند. شیشه هایی که در کشش هستند، مانند شیشه های آنیل شده، شکستنی تر از شیشه های فشرده هستند.

اگرچه معمولاً شیشه سکوریت به عنوان شیشه نشکن اشتباه گرفته می شود، اما شیشه سکوریت احتمال شکستن دارد.

شما می توانید برای اطلاع از نحوه تولید شیشه سکوریت یا شیشه میرال همین حالا به این لینک مراجعه کنید.

موارد استفاده از شیشه سکوریت

شیشه سکوریت به دلیل استحکام و ایمنی آن، در محیط هایی که نیاز به ایمنی انسان دارد استفاده می شود.

به طور گسترده ای برای مقاصد مسکونی و ساختمانی استفاده می شود. همچنین بهترین گزینه برای وسایل نقلیه است زیرا در هنگام حرکت به راحتی خرد نمی شود.

برای مصارف مسکونی، آیین نامه های ساختمانی استفاده از شیشه سکوریت شده را برای این وسایل توصیه می کنند:

پنجره ها

در منازل مسکونی با مساحت بیش از 9 فوت مربع استفاده از شیشه سکوریت توصیه شده است. همچنین اگر لبه‌های پنجره‌ها حدود 8 اینچ بالاتر از کف قرار داشته باشند و لبه بالایی بیش از 36 اینچ از کف فاصله داشته باشد، لزوم استفاده از شیشه سکوریت توصیه می شود.

پانل های حمام و دوش

برای پانل های دوش، درها، و سایر وسایل شیشه ای، باید از ایمن ترین نوع موجود استفاده کنید.

درها

قوانین ساختمان می گوید که تمام قسمت های درب، ممکن است ثابت، قابل اجرا، درب های شیشه ای کشویی یا تاب دار،باید از شیشه سکوریت ساخته شده باشد.

شیشه سکوریت با دوام خود برای مقاصد تجاری نیز توصیه می شود. ضد سرقت است و در هنگام وقوع تصادف به راحتی شکسته نمی شود.

پله ها

استفاده از شیشه روی پله ها زیبایی شناسی را بهبود می بخشد، اما نباید چشم خود را روی ایمنی ببندید. استفاده از شیشه سکوریت شده روی نرده ها باعث می شود که پله های شما خوب و ایمن تر به نظر برسند.

شیشه های سایر لوازمی که در مجاورت راه پله قرار دارند نیز باید از شیشه سکوریت استفاده شوند تا از وقوع حوادث بعدی جلوگیری شود.

لوازم خانگی

تنها لوازم ساختمانی نیستند که برای ایمنی بیشتر باید از شیشه سکوریت ساخته شوند. اگر کمد ها و کابینت های منزل شما دارای صفحات شیشه ای هستند، از محافظ شیشه سکوریت شده برای سطوح رومیزی استفاده کنید.

وسایل برقی مخصوصاً آنهایی که معمولاً در گرما هستند مانند اجاق‌ها، روکش‌های اجاق گاز، درهای شومینه و سایر سطوح باید با شیشه‌های سکوریت استفاده شوند.

شیشه سکوریت بهترین انتخاب شما برای مصارف خانگی و ساختمانی است. همچنین تفاوت زیادی در نحوه ساخت و سفارشی سازی آن برای مطابقت با نیازهای شما ایجاد می کند. شرکت کامادر شیشه های سکوریت شده را مطابق با مشخصات دلخواه شما سفارشی می کند.