تفاوت بین شیشه لمینت و شیشه سکوریت

تفاوت بین شیشه لمینت و شیشه سکوریت

تفاوت بین شیشه لمینت و شیشه سکوریت چیست؟ شیشه معمولی، اگر شکسته شود، به تکه‌های تیز می‌شکند که می‌توانند روی زمین بیفتند، در فرش فرو رود و بعد از ماه‌ها در اطراف منطقه پخش شوند. برای کاهش این خطر در کاربردهای تجاری، شیشه ایمنی در مناطق خاصی که در معرض ضربه هستند، مانند درها، مجاور درها، در پنجره ها، و در حفاظ ها و نرده ها مورد نیاز است. استفاده از شیشه ایمنی در این نواحی احتمال آسیب دیدگی ناشی از شکستن شیشه در صورت بروز ضربه را کاهش می دهد.

شیشه های سکوریت شده و شیشه های لمینت را می توان به عنوان شیشه های ایمنی معرفی کرد درصورتی که معیارهای مشخصی تعیین شده را رعایت کنند.

حتی اگر شیشه ایمنی مورد نیاز نباشد، این احتمال وجود داشته باشد که لعاب ضربه بخورد، شیشه ایمنی می تواند انتخاب هوشمندانه ای برای محافظت از کارمندان و مشتریان در برابر آسیب باشد و تمیز کردن را آسان تر کند.اما سوالی که ایجاد می شود این است که، تفاوت بین شیشه لمینت و شیشه سکوریت چیست؟

شیشه لمینت

شیشه لمینت با قرار دادن یک لایه پلاستیکی از (PVB) در بین دو یا چند لایه شیشه تولید می شود. این شیشه را می توان شیشه آنیل شده یا برای ایمنی بیشتر در صورت شکستن شیشه سکوریت شده باشد. سپس لایه‌ها با هم گرم می‌شوند تا یک ورقه چسبیده از شیشه چند لایه ایجاد شود که تا پنج برابر قوی‌ تر از شیشه آنیل شده استاندارد است، تولید شود.

مزایای شیشه لمینت

در صورت شکستن شیشه لمینت، قطعات شیشه به لایه پلاستیکی می‌چسبند تا از آشفتگی و صدمات ناشی از خرده‌های تیز شیشه‌های شکسته کاسته شود.

در صورت خراشیدگی یا ترک خوردگی شیشه لمینت امکان تعمیر آن وجود دارد.

شیشه های لمینت طیف وسیعی از امکانات طراحی را ارائه می دهد، از لایه های رنگی یا طرح دار گرفته تا لایه های میانی ساخته شده از فلزات، آینه ها، منسوجات و موارد دیگر.

تصویر-تفاوت-بین-شیشه-لمینت-و-شیشه-سکوریت--8586

معایب شیشه لمینت

شیشه لمینت گرانتر از شیشه سکوریت است.به اندازه شیشه سکوریت شده قوی نیست، اما پانل های شیشه ای را می توان برای افزایش استحکام تلطیف کرد. با این حال، این باعث افزایش هزینه نیز می شود.

شیشه های لمینت اغلب در کاربردهای تجاری به عنوان نرده های شیشه ای، نورگیرها، دیوارهای پرده، پارتیشن های شیشه ای و نماهای شیشه ای استفاده می شود. همچنین معمولاً در پنجره ها و درها در ساختمان های تجاری استفاده می شود. از دیگر کاربردها می توان به پنجره های خودرو، حمام شیشه ای  و شیشه های ضد گلوله اشاره کرد.

شیشه های لمینت در مناطقی که امنیت بیشتری نیاز است نیز ایده آل است. نه تنها شکستن آن سخت است، بلکه از آنجایی که شیشه در صورت شکستن به لایه میانی رزین چسبیده می ماند، شکستن آن و ورود به ساختمان یا دفتر کار دشوار است.

شما می توانید جهت اطلاع از اهمیت نوع شیشه ها در بهره وری انرژی به این صفحه بروید.

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت شده که اغلب به آن، شیشه سخت شده نیز گفته می شود، فرآیندی به نام کوئنچ را طی می کند که در آن شیشه به سرعت گرم شده و سپس به سرعت سرد می شود. این باعث می شود سطح بیرونی شیشه سریعتر از مرکز سرد شود. همانطور که مرکز سرد می شود سعی می کند از سطح بیرونی عقب بکشد. این باعث ایجاد کشش و استحکامی می شود که به شیشه اجازه می دهد ضربه را تحمل کند یا در صورت شکستن به قطعات کوچک سنگریزه مانندی که می توان به راحتی جارو کرد، تبدیل شود.

فواید شیشه سکوریت

شیشه سکوریت قوی تر از شیشه لمینت است و شیشه سکوریت نسبت به شیشه لمینت مقرون به صرفه تر است.

معایب شیشه سکوریت

اگر شیشه سکوریت بشکند، سنگریزه‌های شیشه‌ای روی زمین قرار می‌گیرند و برای دفع آنها نیاز به تمیز کردن بیشتری است. شیشه سکوریت در صورت شکستن قابل تعمیر نیست.

شیشه سکوریت معمولاً در شیشه‌ها و شیشه‌های اتومبیل، آکواریوم‌ها، محافظ صفحه ‌نمایش تلفن‌های همراه، رومیزی، ویترین و پارتیشن‌ها و دیوارهای شیشه‌ای استفاده می‌شود. شیشه سکوریت در کاربردهای تجاری استفاده می شود، اما یافتن آن در مصارف مسکونی نیز رایج است.

اکثر سیستم های پارتیشن شیشه ای در شیشه های لمینت یا سکوریت موجود هستند، بنابراین شما می توانید بهترین شیشه ایمنی را برای کاربرد خاص خود انتخاب کنید. بنابراین، چه در حال ایجاد یک دفتر گوشه، اتاق کنفرانس مستقل، یا فضای اداری فردی باشید، پانل های پارتیشن شیشه ای که از شیشه ایمنی استفاده می کنند، فضای امن و سازنده ای را برای دفتر شما ایجاد می کنند. با اطلاع از این موارد می توان به راحتی تفاوت بین شیشه لمینت و شیشه سکوریت را تشخیص داد.